Ten towar jest dostępny w naszych sklepach
Możesz kupić ten produkt bez składania zamówienia internetowego w jednym z naszych sklepów w Twojej okolicy. Sprawdź w których punktach produkt jest dostępny od ręki.
Sprawdź dostępność
Naturalny olejek bergamotowy pozyskuje się go ze skórek owoców pomarańczy bergamota poprzez wytłaczanie i destylację. Owoce przypominają skrzyżowanie pomarańczy i grejpfruta, ale kształtem bardziej podobne są do gruszki. Owoce te są niejadalne, bergamota uprawiana jest tylko jako źródło olejku eterycznego.
Olejek bergamotowy jest olejkiem eterycznym o pięknym orzeźwiającym, cytrusowym zapachu.
Aromaterapia to jedna z metod medycyny naturalnej, która polega na wprowadzeniu do organizmu człowieka substancji zapachowych, które mają działanie antyseptyczne i mogą wspomagać proces leczenia wielu schorzeń. Substancjami tymi są olejki eteryczne powstałe na bazie wyciągu z kwiatów, liści, igieł, kory, kłączy i skórek owoców.
Działanie lecznicze olejku bergamotowego:
- Olejek z bergamoty stosuje się w leczeniu stresu, depresji, lęków, anoreksji ponieważ ma działanie uspokajające, daje uczucie zrelaksowania i poczucie szczęścia.
- Stosowany jest także w różnych rodzajach zakażeń, w tym zakażeń skóry, takich jak łuszczyca, trądzik, owrzodzenia, trudno gojące się rany czy egzemy. Posiada wysokie działanie regenerujące na skórę.
- Ma działanie antyseptyczne w infekcjach dróg moczowych i stanach zapalnych, takich jak zapalenie pęcherza i przeciwwirusowe, świetny w leczeniu opryszczki. Ma także działanie, przeciwgrzybicze, przeciwrobaczne i dezodorujące, wykazuje skuteczne działanie na bakterie powodujące rozkład potu i zły zapach skóry.
- Jest on stosowany także w celu pobudzenia układu pokarmowego, wątroby i śledziony. Zażyty doustnie działa także wykrztuśnie, wiatropędnie i moczopędnie.
Zapach olejku znany jest w herbatach Earl Grey, stosowany jest w nich jako dodatek aromatyczny.
Sposób użycia:
1. Do sauny:
Dodajemy do 1 szklanki wody 5-10 kropli olejku esencjonalnego. W ten sposób powstaje gotowa mieszanina. Można umieścić sporządzoną uprzednio mieszankę w pojemniku zawieszonym nad źródłem ogrzewania co powoduje jej odparowywanie, bądź polewać nią nagrzane kamienie umieszczone na piecu kominka. Mieszankę można sporządzić z maksymalnie 5 różnych olejków eterycznych.
2. Do kąpieli:
Olejki eteryczne mogą być wchłaniane też poprzez skórę ludzką w czasie kąpieli. Po uprzednim umyciu ciała np. pod prysznicem, przygotowujemy kąpiel w wannie. Do ciepłej (nie gorącej) wody dodajemy olejek, lub mieszankę olejów łącznie 10-15 kropli, zanurzamy w niej ciało na okres 15-30 minut (nie krócej niż 10 minut). Po kąpieli ciało wytrzeć ręcznikiem, ale olejku nie zmywać detergentami, pozwolić na samowyschnięcie.
3. Do masażu:
Z olejków można sporządzić też preparat służący do masażu aromaterapeutycznego. W tym celu mieszamy olej bazowy np. olej migdałowy, olej arganowy, olej jojoba jak i masła np. shea z olejkiem eterycznym lub kilkoma nie więcej niż 5, w proporcji 50 ml oleju bazowego na 15-30 kropel. Masaż aromaterapeutyczny całego ciała wykonuje się techniką delikatnego "głaskania" zawsze w kierunku serca. Przygotowany roztwór należy przechowywać w szklanej oranżowej butelce, w chłodnym miejscu, maksymalnie do 3 miesięcy. Przed każdym użyciem należy dobrze wstrząsnąć.
4. Kompresy:
Wybraną część ciała, okładamy gazą, watą, ręcznikiem nasączonym roztworem z 5 kropli olejku na 100 ml wody. Kompresy takie stosuje się nawet do 2 godzin, w między czasie nasączając ponownie przygotowaną mieszanką. Należy pamiętać że na różnego typu bóle nadają się różne olejki, jak i to czy mieszanka ma być ciepła czy zimna. Przy bólach reumatycznych, mięśniowych, artretycznych, stosuje się ciepłe kompresy zaś przy bólach głowy, nadwyrężenia ścięgien i stawów zimne. Kompresy okłada się folią, na to szalik najlepiej wełniany w celu utrzymania ciepła.
5. Dodatek zapachowy i leczniczy:
Olejek eteryczny dla podniesienia właściwości maski do twarzy i ciała np. z glinki można dodać w ilości 1 kropli. Polecany też do nawaniania soli naturalnych np. soli z Morza Martwego, na 1 kg 5 kropli.
Konieczne rozcieńczanie olejku przed użyciem.
Nie stosować wewnętrznie ani u kobiet w 1 trymestrze ciąży.
Użyty bezpośrednio na skórę może powodować podrażnienia.
Uwagi: Nie wolno używać olejku bergamotowego na skórę przed wyjściem na słońce.
Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Pojemność 10 ml
Opinie użytkowników
Zobacz również