Ten towar jest dostępny w naszych sklepach
Możesz kupić ten produkt bez składania zamówienia internetowego w jednym z naszych sklepów w Twojej okolicy. Sprawdź w których punktach produkt jest dostępny od ręki.
Sprawdź dostępność
Aromaterapia to jedna z metod medycyny naturalnej, która polega na wprowadzeniu do organizmu człowieka substancji zapachowych, które mają działanie antyseptyczne i mogą wspomagać proces leczenia wielu schorzeń. Substancjami tymi są olejki eteryczne powstałe na bazie wyciągu z kwiatów, liści, igieł, kory, kłączy i skórek owoców.
Olejek rozmarynowy jest jednym z najczęściej stosowanych olejków w aromaterapii.
Dzięki swoim naturalnym właściwościom, olejek rozmarynowy znajduje zastosowanie w bardzo wielu gałęziach medycyny. Ten olejek eteryczny ma pozytywny wpływ na organizm człowieka, który dotyczy:
- stymulowania centralnego układu nerwowego poprzez inhalację,
- poprawy pamięci i usprawniania procesu myślenia,
- leczenia apatii,
- poprawy potencji i oziębłości seksualnej,
- wspomagania procesu leczenia epilepsji i paraliżu w przypadku, gdy nie zostały uszkodzone komórki nerwowe,
- pobudzania krążenia,
- stymulowania pracy serca i regulowania ciśnienia krwi,
- pozytywnego działania na zaburzenia menstruacyjne,
- łagodzenia bólów reumatycznych i bólów wynikających ze sforsowanych mięśni,
- ujędrniania skóry i zmniejszania cellulitu,
- wzmacniania układu immunologicznego.
Ponadto, olejek rozmarynowy wykazuje działanie antyseptyczne i można go stosować przy inhalacji górnych dróg oddechowych.
Sposoby używania olejku rozmarynowego:
Masaż – pomaga na zmęczenie, napięcie, apatię seksualną, bóle reumatyczne, niskie ciśnienie krwi.
Kąpiel – pomaga na infekcje górnych dróg oddechowych, niskie ciśnienie tętnicze, apatię seksualną i zmęczenie.
Inhalacja i aromatyzacja powietrza – pomagają na infekcje dróg oddechowych, niskie ciśnienie krwi.
Olejek rozmarynowy jest bardzo często polecany przez lekarzy medycyny estetycznej przy pielęgnacji włosów. Eliminuje łupież i hamuje proces przetłuszczania się włosów. Ma działanie antybakteryjne i antygrzybicze.
W kosmetologii wykorzystuje się ściągające i normalizujące właściwości olejku rozmarynowego. Jest on polecany osobom posiadającym cerę tłustą oraz cerę z rozszerzonymi porami. Olejek rozmarynowy przyczynia się także do rozjaśniania blizn, dlatego można go wykorzystywać w łagodzeniu zmian trądzikowych.
Jakkolwiek olejek rozmarynowy ma działanie lecznicze, należy pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Są to: ciąża, nadwrażliwość skóry, uczulenie na rozmaryn, wiek poniżej 12 lat. Jako jeden z nielicznych olejków eterycznych, olejek rozmarynowy nie ma działania uspokajającego, a pobudzające.
Sposób użycia:
1. Do sauny:
Dodajemy do 1 szklanki wody 5-10 kropli olejku esencjonalnego. W ten sposób powstaje gotowa mieszanina. Sporządzoną mieszankę umieszczamy w pojemniku nad źródłem ogrzewania co powoduje jej odparowanie. Można również polewać nią nagrzane kamienie umieszczone na piecu kominka. Mieszankę można sporządzić z maksymalnie 5 różnych olejków eterycznych.
2. Do kąpieli:
Olejki eteryczne mogą być wchłaniane też poprzez skórę ludzką w czasie kąpieli. Po uprzednim umyciu ciała np. pod prysznicem, przygotowujemy kąpiel w wannie. Do ciepłej (nie gorącej) wody dodajemy olejek, lub mieszankę olejów łącznie 10-15 kropli, zanurzamy w niej ciało na okres 15-30 minut (nie krócej niż 10 minut). Do kąpieli ciało wytrzeć ręcznikiem, ale olejku nie zmywać detergentami, pozwolić na samowyschnięcie.
3. Do masażu:
Z olejków można sporządzić też preparat służący do masażu aromaterapeutycznego. W tym celu mieszamy olej bazowy np. olej migdałowy, olej arganowy, olej jojoba jak i masła np. shea, z olejkiem eterycznym lub kilkoma, nie więcej niż 5, w proporcji 50 ml oleju bazowego na 15-30 kropel. Masaż aromaterapeutyczny całego ciała wykonuje się techniką delikatnego "głaskania" zawsze w kierunku serca. Przygotowany roztwór należy przechowywać w szklanej oranżowej butelce, w chłodnym miejscu, maksymalnie do 3 miesięcy. Przed każdym użyciem należy dobrze wstrząsnąć.
4. Kompresy:
Wybraną część ciała, okładamy gazą, watą, ręcznikiem nasączonym roztworem z 5 kropli olejku na 100 ml wody. Kompresy takie stosuje się nawet do 2 godzin, w między czasie nasączając ponownie przygotowaną mieszanką. Należy pamiętać że na różnego typu bóle nadają się różne olejki, jak i to czy mieszanka ma być ciepła czy zimna. Przy bólach reumatycznych, mięśniowych, artretycznych, stosuje się ciepłe kompresy zaś przy bólach głowy, nadwyrężenia ścięgien i stawów zimne. Kompresy okłada się folią, na to szalik najlepiej wełniany w celu utrzymania ciepła.
5. Dodatek zapachowy i leczniczy:
Olejek eteryczny dla podniesienia właściwości maski do twarzy i ciała np. z glinki można dodać w ilości 1 kropli. Polecany też do nawaniania soli naturalnych np. soli z Morza Martwego, na 1 kg 5 kropli.
Konieczne rozcieńczanie olejku przed użyciem.
Nie stosować wewnętrznie ani u kobiet w 1 trymestrze ciąży.
Użyty bezpośrednio na skórę może powodować podrażnienia.
Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Pojemność 10 ml
Opinie użytkowników
Zobacz również